piątek, 24 kwietnia 2020

Kwitnący sad

Wiosna tak pięknie "kwitnie", że nie mogłam się powstrzymać, by tego nie namalować...
Oto pomysł na "Kwitnący sad".


Poznajemy ogród

Zachęcam Was do poznania Skrzata Borówki- to edukacyjny program dla dzieci przedstawiający świat przyrody oraz ekologii.  

Powędrujemy ze Skrzatem przez lasy, pola i łąki, spotkamy zwierzęta i poznamy zależności
i złożoność natury. Skrzat Borówka, który ma wiele przygód, w bardzo ciekawy sposób zachęca nas do poznania tajemniczego świata roślin i zwierząt. 

W tym odcinku Skrzat Borówka poznaje ogród i spotyka w nim sympatycznego Skrzata Konewkę. Zapraszam was do zobaczenia ciekawej Jego podróży.

czwartek, 23 kwietnia 2020

Quiz - zdrowo jem, więc wiem.

      Dziś przygotowałam dla Was quiz o zdrowym żywieniu. Możecie sprawdzić, jaką już wiedzę macie na ten temat. A może musicie jeszcze trochę tej wiedzy zdobyć i rosnąć w siłę? Sprawdź ;)

Zanim jednak podejmiesz wyzwanie przypomnij sobie kilka rzeczy.




A teraz sprawdź się.




Kolorowe kodowanie

Dzisiaj zapraszamy do kolorowania według podanego kodu.
Poniżej znajdziecie zakodowane obrazki do wydruku:

1 Kodowanie - wczesnoszkolni.pl
2. Kodowanie -  kreatywniewdomu.pl
Zakodowani bohaterowie bajek  - kusiatka.blogspot.com
A tutaj sami zakodujecie swój obrazek :)

http://nowoczesnenauczanie.edu.pl/generator1.html
http://nowoczesnenauczanie.edu.pl/generator1.html


Kodowanie online


My favourite things

What is your favourite thing? Co jest Twoją ulubioną rzeczą?
Może, któraś z tych...

ZAGRAJ

Możesz także zrobić książkę ze swoimi ulubionymi przedmiotami. Make a book and draw your favourite things!


Podróże małe i duże

Któż z nas nie marzy o znalezieniu skarbu, na podstawie wskazówek wyczytanych ze znalezionej starej mapy, albo o wędrówkach w najdalsze zakątki świata i odkrywaniu nieznanych dotąd miejsc... Zajęcia przeprowadzone według tego scenariusza w ramach innowacji pedagogicznej "Przygoda Świetliczaka z kodowaniem i programowaniem" przeniosą Was do świata podróżników
i poszukiwaczy ukrytych skarbów. Świata, w którym poszukamy skarbów, ale też kodów i rozwiązań stawianych przed nami wyzwań.

1. Puzzle- potnijcie kartkę, w ten sposób uzyskacie do złożenia puzzle (dookoła świata)· Jaki wzór ukazał się po złożeniu puzzli, zastanówcie się też jakie zabytki/znane budowle/miejsca przedstawione są na obrazku
 2. Skarb- narysuj lub wydrukuj matę. W centralnym miejscu maty połóż krążek z podróżnikiem. Proponuje na rozgrzewkę aktywność „wędrujący podróżnik” (steruj podróżnikiem za pomocą komend: „północ”, „południe”, „wschód”, „zachód”; zadaniem Waszym jest śledzenie podróżnika, jeśli opuści planszę, mówicie „podróżnik dotarł do celu (w wersji trudniejszej dołóż pola funkcyjne ze skarbami), jeśli podróżnik na nie stanie dzieci mówią „hura skarb"



3. Gra planszowa „wyprawa po skarb”


 4. Stwórz kod do skarbu

Pomoce są z ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować, w którym nasza świetlica bierze udział.

Światowy Dzień Książki.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw autorskich, ustanowiony przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa i ochrony praw autorskich. Z tej okazji proponuję wykonanie zakładki do książki.





Zakładka lisek

Zakładki do pobrania


środa, 22 kwietnia 2020

Mali Odkrywcy online - odcinek 7 - Znikający atrament.

Nie ma nudy, kiedy wszystko dookoła jest takie ciekawe! 
Iga zaprasza na kolejny odcinek kółka Mali Odkrywcy :)


Czytam, więc jestem





Eko zabawy

Od kiedy moje dzieci nie chodzą do żłobka , szkoły i przedszkola, góra z plastikowymi zakrętkami jest coraz większa😉. Postanowiliśmy, więc je wykorzystać. Oto trzy z naszych propozycji.



Po pierwsze "boisko" ulubiona gra moich chłopaków. Zamiast piłkarzy i zakrętki, czyli "piłki" gramy czasem przy pomocy słomek, przez które dmuchany próbując umieścić  piłeczkę do ping-ponga w bramce przeciwnika.






Po drugie "kółko - krzyżyk" w wersji "czerwone - niebieskie"😊



Po trzecie i najlepsze😉 "żabka. Zobaczcie.



Udanej zabawy!!!

Chora Planetka- słuchowisko

Dziś Dzień Ziemi, wysłuchajcie proszę opowiadania Magdaleny Tokarczyk "Chora planetka", a dowiecie się dlaczego Planetka była smutna i chora, a także co można robić, aby była zdrowa oraz uśmiechnięta.

                         Posłuchajcie

„Nasza Ziemia”-  zachęcam także do wykonania pracy plastycznej przy użyciu puchnącej farbki, którą zrobimy sami.
Potrzebujemy:
- piankę do golenia
- farbę zieloną i niebieską
- dwie miseczki
- wydrukowany szablon planety Ziemi ( jeżeli nie mamy możliwości wydrukowania szablonu, wystarczy, że na białej kartce odrysujecie koło np. od talerza)

Do każdej miseczki wyciskamy trochę pianki do golenia. Do pierwszej miski dodajemy
trochę zielonej farby –to będą nasze kontynenty. Do drugiej miski dodajemy farbę niebieską– będą to morza i oceany.
Tak przygotowanymi farbkami możemy pomalować naszą Ziemię i obserwować jak farbki pęcznieją w trakcie malowania.





wtorek, 21 kwietnia 2020

Gra planszowa XXL



Dzisiaj zachęcam do zbudowania własnej gry planszowej XXL. Do jej wykonania możemy wykorzystać wszystko co tylko wpadnie nam do głowy: kartki, sznurki, poduszki, klocki, itp.
Gdy już mamy obszar gry, zaczynamy wymyślać zadania, mogą one dotyczyć: zagadek, zadań ruchowych, wyzwań, wiadomości szkolnych.
Nasza gra przechodziła przez 3 pokoje. Więcej czasu i zabawy trwało jej przygotowanie niż późniejsza gra. Żółte kartki były z zadaniami dla nas, czerwone z zadaniami dla przeciwnika, a niebieskie z dodatkową instrukcją np. dodatkowy rzut, wracasz na start, itp.)

Przykładowe zadania :
1. Wymień 3 zwierzęta mieszkające w lesie (na wsi, w zoo).
2. Wymień 3 warzyw w kolorze zielonym (czerwonym, żółtym).
3. Wymień 3 czasowniki (rzeczowniki, przymiotniki).
4. Oblicz ile to jest 5x9, 7x7, 6x6.
4. Zrób 5 przysiadów (pompek, podskoków)
5. Narysuj domek (kotka, kwiatka) z zamkniętymi oczami.
6. Odgadnij zagadkę (zbiór przykładowych zagadek).





Hop! Hop! Hop!

Hop! Hop! Hop!
Tor przeszkód już był. Teraz pora na coś innego. Jeśli masz możliwość wyjścia na podwórko - zrób to na dworze przy użyciu kredy ( lub kamieni, które rysują). Jeśli nie może też przygotować sobie tą zabawę w domu wykorzystując do tego taśmę malarską, sznurek, wstążki itp. Polecam 




Oszczędzaj wodę.

      Jednym z działań proekologicznych jest oszczędzanie wody. Obejrzyj obraz i przeczytaj. Warto się do tego stosować :)



Czytanie to fruwanie!

Przekonał się o tym Jerzyk bohater książki "Najwyższa na świecie wieża z książek". Polecam wzruszającą opowieść o sile wyobraźni i magii czytania. Może i Ty złożysz wieżę z przeczytanych przez siebie książek, może wkrótce sięgnie ona parapetu, a może i sufitu, jak i samego nieba...
Spróbuj! Świąt książek stoi przed Tobą otworem!!!📚🌍


Posłuchaj


Dzień Ziemi:Co sami możemy zrobić?


  • Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko,las lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci!!!
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Przerywnik kulinarny:chlebek z Grecji


Tiganopsomo (τηγανοψωμο) to po grecku chleb smażony na patelni. Takie chlebki mogą być różnej wielkości, często w środku skrywają nadzienie w postaci pokruszonej fety lub ziół. Najczęściej przygotowuje się je z resztek ciasta drożdżowego. Postawiłam na najprostszą wersję tiganopsomo.Takie chlebki mogą być podawane z wytrawnymi lub słodkimi dodatkami.
Składniki (na około 8-10 sztuk):
  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 12 g świeżych drożdży
  • pół łyżeczki cukru
  • 3/4 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy

Przygotowanie:
W misce umieszczamy mąkę, sól, mieszamy. Jeśli chcecie otrzymać ziołowe chlebki, dodajcie na tym etapie do mąki suszone lub świeże posiekane zioła, np. oregano, bazylię, natkę pietruszki itp. lub posiekane oliwki, suszone pomidory. Drożdże kruszymy do miseczki, dodajemy cukier, kilka łyżek ciepłej wody, mieszamy. Zaczyn drożdżowy odstawiamy w ciepłe miejsce na 15-20 minut. Do mąki dodajemy drożdże, pozostałą wodę, oliwę, wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto, podsypując je w razie potrzeby delikatnie mąką. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość.Ciasto odgazowujemy (w wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią), krótko zagniatamy, dzielimy na 8 części. Jeśli chcecie, by chlebki były większe, podzielcie je na 5-6 części. Każdą formujemy na płaski placek o grubości około 1 cm. Możecie je lekko podsypać mąką. Na patelni rozgrzewamy olej (1-2 łyżki). Chlebki kładziemy na patelni, smażymy z obu stron, aż ładnie się zrumienią (czas smażenia będzie uzależniony od grubości ciasta, płomienia pod patelnią, jak i grubości dna patelni, zajmie to około 2-4 minuty z każdej strony). Tiganopsomo podajemy z dodatkiem dipów i świeżych warzyw.
Polecam!
Przepis z bloga"Filozofia smaku"

Zabawy ruchowe i nie tylko..


Poprawiamy kondycję w domu zabawą i ruchem

Number of replies: 0

Dzisiaj chciałabym polecić stronę wrocławskiego teatru lalek w zakładce"dla dzieci i opiekunów"(była przygotowana oryginalnie do spektaklu,teraz jest udostęniona w ramach działań "Teatr na wynos".Słowa klucze:empatia,więź,komunikacja i uważność.
Polecam przejrzenie kilku pozostałych materiałów,np. z zakładki" dla dzieci" Zrób sobie teatr-zabawy domowe,np."Motyl"dotyczy strachu i lęku ,czy" Zauważ mnie!"Dotyczy poznawania świata,budowania wartości,więzi...
Adres do strony: https://teatrlalek.wroclaw.pl-zrób sobie teatr/zabawy domowe


Druga propozycja to tęczowe zabawy dla najmłodszych .Są to zabawy sensoryczne,czyli rozwijające wszystkie zmysły:dotyk,węch ,smak,czucie ciała
Zabawy z Endo-zabawy z kolorami

Adres strony :https://youtu.be/z3-6lj_OSO (control i kliknięcie przekierowuje na stronę
Między innymi:Malowanie na mleku,Tęczowa chmurka i mnóstwo innych..

Zabawy ruchowe

Jak aktywnie spędzić czas- zabawy ruchowe to świetna propozycja zachęcam do skorzystania :)

1. Zabawy z poduszkami
https://www.youtube.com/watch?v=j4EiXelSTkI

2. Zabawy skoczne
https://www.youtube.com/watch?v=YwFY1K2vsZY&feature=emb_logo

3. Zumba kids
https://www.youtube.com/watch?v=UYXd8REhSvA
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=ymigWt5TOV8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=M75HIuLeC9A

Pokaż, że jesteś eko.

Jutro Dzień Ziemi, bardzo ważne święto. Może warto się wystroić w ekologiczną koszulkę własnej roboty.

1. Znajdź w szafie koszulkę, którą chcesz zamienić w ekokoszulkę. Przygotuj farby akrylowe brązową i zieloną.
2. Do środka koszuli włóż starą gazetę, aby farba nie przebijała.
3. Pomaluj swoją dłoń i część przedramienia brązową farbą i odbij na koszulce, to będzie pień drzewa.
4. Umyj rękę.
5. Następnie zanurzaj palce w zielonej farbie tworząc liście drzewa.
6. Umyj ręce. Zostawa koszulkę do wyschnięcia.
7. Gdy farba wyschnie przy pomocy osoby dorosłej, zaprasuj obrazek żelazkiem.



Żródło: ekokalendarz.pl

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Escape room - Na ratunek Ziemi

Zapraszamy wszystkie dzieci do rozwiązania pokoju zagadek "Na ratunek Ziemi".

Kółko kulinarne online - odcinek 5 - Kulki mocy.

Drodzy Kółkowicze :)
Czas na przypomnienie sobie, jak zrobić kulki mocy! 
Pamiętacie? Już robiliśmy. Te są trochę inne, ale naprawdę pyszne. Pamiętajcie, że możecie dodawać też swoje ulubione składniki i jeśli nie macie masła orzechowego dodajcie trochę więcej mleka ;)

Origami kotek i piesek

Dziś zapraszam Was do wykonania kotka z origami.
Potrzebne nam są: 
- kartka papieru- nie musi być biała, może być to kartka w Waszym ulubionym kolorze
- pisak lub kredka czarna lub dowolnego koloru
- nożyczki 
Wykonanie:
Zginamy kartkę by powstał kwadrat, odcinamy pasek, który został. 
Kwadratową kartkę zginamy po przekątnej, otrzymany w ten sposób trójkąt jeszcze raz składamy na pół. Teraz zginamy rogi do środka w miejscu jak na zdjęciu 
Dzięki temu otrzymaliśmy uszy.  Następnie zaginamy środek. 
Otrzymamy w ten sposób głowę. Obracamy kartkę i w zależności od fantazji możemy kotka ozdobić 
Podobnie wykonujemy pieska: na początek składamy kartkę na pół po przekątnej. A następnie jeszcze raz wykonujemy to samo.
Zaginamy do środka rogi na uszy
A potem zaginamy środekna końcu obracamy kartkę i ozdabiamy pieskaPOWODZENIA :) 


Która jest godzina?


Która jest godzina?

 Zapraszamy do wykonania kilku ćwiczeń  :) 








Autor: 




Zegarowe karty pracy do wydruku 1
Zegarowe karty pracy do wydruku 2

Więcej zabaw z zegarami, pomagających w opanowaniu umiejętności odczytywania godziny znajdziecie TUTAJ

Zróbmy komiks.

KOMIKS - to opowiadanie utworzone przez połączenie kilku lub więcej obrazków składających się na jakąś historę. Zazwyczaj obrazki są zaopatrzone w tekst. Lubicie czytać komiksy? A może wolicie je tworzyć?

Najpopularniejsze komiksy dla dzieci to:
" Kajko i Kokosz"



"Tytus, Romek i Atomek"















"Smerfy"













"Podróż smokiem Diplodokiem"














I wiele innych:
http://booklips.pl/zestawienia/20-komiksow-dzieki-ktorym-twoje-dziecko-moze-pokochac-czytanie/

A jeśli chcecie sami namalować komiks, a nie wiecie jak się do tego zabrać, to kilka wskazówek w linku poniżej:

https://jadzkarysuje.pl/bohater-temat-przewodni-kilka-rysunkow-i-slow-czyli-o-tym-jak-stworzyc-prosty-komiks/?v=9b7d173b068d



List do Ś.

Drogie Świetliczaki!

Mam dla Was wiadomość :)

Klikajcie w duszka i czytajcie.